سید مصطفی رضوی عضو هیأت مدیره سازمان بورس شد/ احکام جدید در سازمان بورس

با اتمام دوره عضویت دکتر علی سعیدی در هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در جلسه عصر امروز، شورای عالی بورس دکتر سید مصطفی رضوی دانشیار دانشکده مدیریت دانشگاه تهران را به جای ایشان به عنوان عضو هیأت مدیره سازمان بورس انتخاب کرد.

دکتر سید مصطفی رضوی به عنوان عضو جدید هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار منصوب شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، با اتمام دوره عضویت دکتر علی سعیدی در هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در جلسه عصر امروز، شورای عالی بورس دکتر سید مصطفی رضوی دانشیار دانشکده مدیریت دانشگاه تهران را به جای ایشان به عنوان عضو هیأت مدیره سازمان بورس انتخاب کرد.

عضویت علی سعیدی در هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار پس از دو دوره تلاش با تشکر و قدردانی اعضای شورای عالی بورس از زحمات ایشان عصر امروز به پایان رسید.

خاطر نشان می شود، با ورود دکتر رضوی به جمع اعضای هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در احکام جداگانه ای از سوی دکتر شاپور محمدی رییس سازمان بورس، دکتر سعید فلاح پور به سمت معاونت نظارت بر نهادهای مالی و دکتر سید مصطفی رضوی به عنوان معاون اجرایی سازمان بورس منصوب شدند.

خاطر نشان می شود، مصطفی رضوی عضو جدید هیأت مدیره سازمان بورس در زمان وزیر سابق امور اقتصادی و دارایی (دکتر طیب نیا) معاون حقوقی و پارلمانی وزیر بوده و تاکنون مشاور وزیر اقتصاد دکتر کرباسیان بوده است.

 

مطهره مروج سرپرست مدیریت فناوری سازمان بورس شد

مروج نزدیک به یک دهه سابقه فعالیت در بازار سرمایه دارد. وی پیش از این، مشاور معاون اجرایی سازمان و مدیر پروژه سامانه جامع نظارتی بازار سرمایه بوده است.

طی حکم صادر شده از سوی معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار، مطهره مروج به سمت سرپرست مدیریت فناوری اطلاعات سازمان منصوب شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، مروج نزدیک به یک دهه سابقه فعالیت در بازار سرمایه دارد. وی پیش از این، مشاور معاون اجرایی سازمان و مدیر پروژه سامانه جامع نظارتی بازار سرمایه بوده است.

از دیگر سوابق وی می‌توان به مدیریت برنامه ریزی و توسعه شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و مدیریت امور ناشران این شرکت اشاره کرد.

مروج همچنین دارای سوابق مدیریتی در حوزه سامانه‌های الکترونیکی بازار سرمایه است. وی دانشجوی دکتری مهندسی کامپیوتر، گرایش سخت‌افزار است. مروج نخستین بانوی مدیر در سازمان بورس و اوراق بهادار محسوب می ‌شود.

مکانیسم توقف نمادهای معاملاتی کوتاه‌تر شد

روشن قلب با اشاره به تغییر در دستورالعمل سازمان بورس گفت: حذف پیش‌بینی سود سهام و نبود نرخ ارز یا قیمت جهانی کالاها در آینده باعث می‌شد هیأت مدیره شرکت با پیش‌بینی سود ارقامی را به طور فرضی اعلام کند.

در نخستین نشست بررسی چالش‌های شش دستورالعمل اصلاحی سازمان بورس و اوراق بهادار که به همت کانون نهادهای سرمایه‌گذاری برگزار شد، جمعی از سرمایه‌گذاران حقیقی و نمایندگان شرکت‌های حقوقی با حضور مدیرانی از سازمان بورس به مزایا و نقدهای موجود در اصلاحات اخیر پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، در ابتدای این جلسه وحید روشن‌قلب، رییس اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس با اشاره به تغییرات رخ داده در شش دستورالعمل اخیر سازمان بورس گفت: این تغییرات ناشی از ضرورت‌هایی از جمله حذف پیش‌بینی سود هر سهم پس از کسر مالیات به دلایل مختلفی از جمله نبود ارقام واقعی نرخ ارز یا قیمت جهانی کالاها در آینده بود که باعث می‌شد هیأت مدیره شرکت با اعلام EPS ارقامی را به طور فرضی اعلام کند در حالی که اختیاری در این زمینه نداشت و باعث می‌شد تا در طول دوره مالی این پیش‌بینی‌ها با تغییرات زیادی مواجه باشند.

وی افزود: به طور متوسط تغییر EPS شرکت‌ها در سال ۹۵ با انحراف ۴۶۶ درصدی نسبت به ارقام واقعی همراه بود که ناشی از دستکاری EPS یا ارائه تعدیل سود به بازار در زمان‌های مورد نیاز بود.

این مقام مسئول با بیان اینکه در گزارش‌های پیش‌بینی سود تنها به موارد محدودی از فرایند عملکردی شرکت اتکا می‌شد، گفت: در چنین گزارش‌هایی مواردی همچون استراتژی کلی شرکت یا اهداف آن مورد بحث قرار نمی‌گرفت و در تصمیم‌گیری‌ها مغفول می‌ماند. برهمین اساس هیأت مدیره سازمان بورس تصمیم گرفت تا در این روند اصلاحاتی را داشته باشد.

گزارش تفسیری سالانه به جای EPS

روشن‌قلب از ارائه گزارش تفسیری مدیریت از سوی ناشران بازار سهام سخن گفت و افزود: سازمان بورس مبنای گزارش‌های تفسیری مدیریت را براساس استانداردهای بین‌المللی تبیین کرده و از طریق نظرخواهی و دریافت نظرات فعال بازار طی یک پروسه یک ساله و همچنین بررسی امکان جایگزینی گزارش تفسیری به جای EPS در نهایت دستورالعمل‌های اصلاحی را نهایی و برای اجرا ابلاغ کرده است.

به گفته وی، در دستورالعمل افشای اطلاعات با اهمیت نیز علاوه بر انتشار گزارش‌های صورت‌های مالی که مبنای ارائه گزارش‌های تفسیری مدیریت قرار می‌گیرد، باید اطلاعات با اهمیت به محض وقوع به سهامداران اعلام شود و اطلاعات واقعی به جای پیش‌بینی مبنای تصمیم سرمایه‌گذار باشد.

مکانیزم توقف بازگشایی نمادهای معاملاتی کوتاه‌تر شود

رییس اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس به فرایند توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی و تغییرات ایجاد شده پس از اصلاح دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بازار اشاره کرد و گفت: توقف نماد معاملاتی در حالی به دلیل وجود اطلاعات با اهمیت رخ می‌داد که با سازوکارهای جدید مقرر شد، براساس اطلاعات سامانه کدال اطلاعات با اهمیت شرکت‌ها منتشر و در عین حال مکانیزم توقف بازگشایی نمادهای معاملاتی کوتاه‌تر شود. براین اساس اگر به طور مثال مزایده‌ای برای ناشر شرکت به نتیجه رسید از وی خواسته می‌شود تا آثار سود و زیانی به علاوه پیوست‌های اجرایی قرارداد را ارائه دهد تا بدین ترتیب فرایندی پیش‌کنترلی برای انتشار اطلاعات صحیح و واقعی در کدال وجود داشته باشد.

وی افزود: پیش از این در حالی نسبت به توقف نمادهای معاملاتی با تعدیل سود ۲۰ درصدی و ۵۰ درصدی انتقادهایی از جمله سلیقه‌ای بودن توقف نمادها وجود داشت که در دستورالعمل جدید زمان بازگشایی نمادها تبیین شده است. در عین حال با افزایش اختیارات بورس‌ها در زمینه نظارت بر ناشران امکان بررسی آن دسته از شرکت‌هایی که دستورالعمل افشا و پذیرش را رعایت نکرده‌اند فراهم شده است. عدم رعایت این دستورالعمل در دوره‌های زمانی متمادی و به طور پیوسته می‌تواند در نهایت به لغو پذیرش ناشر در بورس و فرابورس بیانجامد و براین اساس مقرر شده تا روزانه نسبت به الزاماتی که از سوی ناشر رعایت نشده به بازار سهام هشدار داده شود.

در این نشست رییس اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس در پاسخ به این انتقاد که چه مکانیزمی برای جلوگیری از معاملات مبتنی بر اطلاعات نهانی با توجه به اینکه شرکت‌ها از این پس پیش‌بینی سود را ارائه نخواهند کرد، در دستور کار نهاد ناظر بازار سرمایه قرار گرفته است، گفت: زمینه استفاده از اطلاعات نهانی با توجه به گزارش‌های قبلی و کنونی منتشر شده از سوی شرکت‌ها نشان می‌دهد که در گزارش‌های پیش‌بینی امکان سوء استفاده از اطلاعات نهانی بیشتر بوده و در حال حاضر با حذف پیش‌بینیسود چنین امکانی از بین رفته است.

به گفته وی حداقل اتفاقی که در این زمینه رخ داده، این است که امکان پیگیری و بررسی گزارش‌های جدید براساس گزارش تفسیری مدیریت افزایش یافته و براین اساس رسیدگی به تخلفات احتمالی نیز افزایش یافته است. این اتفاق تنها در شرکت‌های کوچک بازار سهام نبوده و بسیاری از شرکت‌های بزرگی که تا قبل از این با درصدهای بالایی پیش‌بینی سود خود را محقق می‌کردند، نیز رخ داده است.

وی با استقبال از پیشنهاد امکان تفکیک و طبقه‌بندی تابلوی معاملات بازارهای مختلف بورس و فرابورس در سامانه مدیریت فناوری بورس، در پاسخ به این انتقاد که چرا مؤلفه‌هایی همچون قیمت تمام شده خرید مواد اولیه و فروش یا موجودی انبارها در گزارش‌های تفسیری مدیریت ارائه نمی شود،گفت: گزارش‌های تفسیری مدیریت نه تنها تحلیل بیشتری را برای تحلیلگر فراهم می‌کند بلکه مانع از وقوع انحراف‌ها در پیش‌بینی‌ها می‌شود. هرچند گزارش‌های تفسیری مدیریت فعلی را نمی‌توان به عنوان گزارش‌های کامل و مدونی در نظر گرفت و نمی‌توان انتظار داشت که به طور ۱۰۰درصد با دستورالعمل‌های جدید مطابقت داشته باشد و بتواند نیازها را برطرف کند اما سازمان بورس به طور مداوم برای بهتر شدن سازوکارها در حال پیگیری است.

به گفته وی در سامانه کدال احتمال ایجاد برخی تغییرات و افزایش مجموعه‌ای از اقدام‌ها برای شرکت‌ها در حال انجام بوده و روندهای اصلاحی در حال انجام است.

روشن‌قلب با بیان اینکه نباید موضوع گزارش تفسیری مدیریت را به کل موضوع اصلاح دستورالعمل‌های اصلاحی نحوه انجام معاملات در بازار سهام تعمیم داد، گفت: با پیگیری سازمان بورس و درخواست فعالان بازار سهام می‌توان گزارش تفسیری بهتری به بازار ارائه داد.

رییس اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس تاکید کرد: گزارش‌های با اهمیت در حال حاضر برمبنای بودجه شرکت‌ها است و مقرر شده شرکت ها تا پایان سال مالی چنانچه تغییری نسبت به پیش بینی سود خود داشته باشند، به صورت موازی با گزارش تفسیری مدیریت اعلام کنند.

وی افزود: با توجه به انتشار اطلاعات ۹ ماهه شرکت‌ها به طور طبیعی فراوانی تعدیل سود شرکت‌ها بیشتر بوده و این در حالی است که عدم آگاهی کافی مدیران شرکت‌ها برای ارائه گزارش تفسیر مدیریت ایجاب می‌کند که این گزارش‌ها به تدریج تکمیل و موثر واقع شود. در عین حال نمی‌توان انتظار داشت برای کارشناس بورس وقتی همزمان ۲۰ گزارش ۲۰ صفحه‌ای ارسال می‌شود، در همان نگاه اول متوجه وجود تعدیل با اهمیت سود در گزارش شود و این در حالی است که مسئولیت انتشار اطلاعات با اهمیت برای سهامی که در حال معامله است برعهده مدیران شرکت است. اما اینکه چرا دوره توقف نماد معاملاتی طولانی شده مسئله‌ای قابل درک است.

روشن‌قلب با اشاره به مدت زمان بازگشایی نمادهای شرکت‌های نوع الف و ب از محدودیت سیستم معاملات برای بازگشایی نماد‌های معاملاتی سخن گفت و افزود: با برچیده شدن حجم مبنا و دامنه نوسان باز مشکل انتشار اطلاعات با اهمیت پس از ساعت معاملات و بازگشایی در روز بعد برداشته خواهد شد.

نماد مثلث کدال، عامل افزایش سرعت انتشار اطلاعات

بررسی تطبیقی نشان داد در بازار سرمایه هیچ کشوری ارائه EPS الزامی نیست. تنها کشوری که همچنان از این رویه پیروی می کند ژاپن است که با توجه به پیگیری های انجام شده نیز در مسیر حذف EPS است.

سعید فلاح پور، معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار در سمینار آشنایی با اصلاحات صورت گرفته در دستور العمل های مرتبط با ناشران پذیرفته شده در بورس و فرابورس به روند تغییرات افشای اطلاعات شرکتها اشاره کرد و گفت: معایب و ایراداتی که در بعضی از دستور العمل های بازار سرمایه وجود داشت موجب کاهش نقدشوندگی بازار بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، فلاح پور در ادامه بیان کرد: توقف طولانی مدت نمادها مهمترین مسأله در کاهش نقدشوندگی بازار سرمایه بود این معایب باعث شد بررسی های مطالعاتی در خصوص روند فعالیت دیگر بورس های جهانی در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: بررسی تطبیقی نشان داد در بازار سرمایه هیچ کشوری ارائه EPS الزامی نیست. تنها کشوری که همچنان از این رویه پیروی می کند ژاپن است که با توجه به پیگیری های انجام شده نیز در مسیر حذف EPS است.

فلاح پور همچنین بیان کرد: در کنار مطالعات تطبیقی نهاد ناظر جهانی (آیسکو) نیز در توضیح افشای اطلاعات گزارش تفسیری را جایگزین پیش بینی سود کرد که نشان می دهد پیش بینی سود هر سهم با معایب بسیاری همراه بوده است.

معاون اجرایی سازمان بورس خاطرنشان کرد: بررسی گزارش های پیش بینی سود شرکت های بورسی حاکی از ۴۰۰ درصد انحراف بین نخستین پیش بینی سود با سود محقق شده است. در این زمینه طی ۱۴ ماه اخیر نهاد ناظر به این نتیجه رسید تا با الزام انتشار گزارش تفسیری مسیر بازار را به درستی هدایت کنند.

وی در ادامه افزود: این اصلاحات به یکباره صورت نگرفت بلکه در بازه زمانی مزبور با فعالین مختلف بازار، بورس ها و کانون های نهادهای سرمایه گذاری جلسات متعدد برگزار شد. همچنین برای اولین بار در تاریخ سازمان بورس فراخوان عمومی از طریق یک سامانه اعلام شد و نظرات فعالان بازار سرمایه اخذ شد.

فلاح پور در ارتباط با گزارش تفسیری مدیریت گفت: فعالین بازار و ناشرین باید دستور العمل را با دقت بیشتری مطالعه کنند. در گزارش تفسیری مدیریت باید تمام مفروضاتی که شرکت برای سال آینده در نظر گرفته است، بیان شود. حتی راجع به اعداد و ارقام فروش میتوانند افشاگری کنند.

وی در پایان به علائمی که در کنار نمادها در سامانه کدال قرار گرفته است، اشاره کرد و گفت: این نوع علامت گذاری توقف نمادها را به حداقل کاهش می دهد همچنین شرکت ها در این شرایط اطلاعات خود را با سرعت بالاتری منتشر می کنند که این موضوع افزایش شفافیت و نقد شوندگی را به همراه دارد.

اولین گزارش تفسیری مدیریت در بورس تهران منتشر شد

اولین گزارش تفسیری مدیریت در بورس اوراق بهادار تهران توسط شرکت لیزینگ صنعت و معدن منتشر شد. گزارش تفسیری مدیریت به همراه صورتهای مالی سال مالی منتهی به  ۳۰ آذر ۹۵ این شرکت در تاریخ بیستم دی ماه ۹۶ در سامانه کدال قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، به نقل از مدیریت ناشران – شرکت لیزینگ صنعت و معدن در سال ۱۳۵۶ تاسیس و در تاریخ ۲۵ اسفند ۸۳ اولین معامله بر روی سهام شرکت در بورس اوراق بهادار تهران آغاز شد. سرمایه شرکت در بدو ورود به بورس بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال بوده که پس از چندین بار افزایش سرمایه در سال ۱۳۹۴ به رقم ۲۰۰۰ میلیارد ریال رسید. ارزش بازار این شرکت بالغ بر ۲۸۱۸ میلیارد ریال است.

گفتنی است: گزارش تفسیری مدیریت، تحلیل مدیریت از صورت‌های مالی و دیگر داده‌های آماری ناشر است که به باور مدیریت شرکت به فهم و درک بیشتر سهامداران شرکت از وضعیت مالی فعلی و آینده، تغییرات در وضعیت مالی و نتایج عملیات شرکت کمک خواهد کرد.

شایان ذکر است: ناشران پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران مکلفند گزارش تفسیری مدیریت را همراه با صورت‌های مالی میان دوره ای ۳، ۶ و ۹ ماه و صورت­های مالی سالانه، تهیه و افشا کنند. همچنین شرکت ها می بایست اظهارنظر حسابرس خود نسبت به گزارش تفسیری مدیریت، که همراه صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای ۶ ماهه و سالانه ارائه می‌شود را نیز ارائه کنند.

آغاز فعالیت آزمایشی نسل جدید کدال دربورس/دسترسی به اطلاعات ناشران

روح‌اله دهقان از آغاز فعالیت آزمایشی نسل جدید سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران(کدال) خبر داد و گفت: این دسترسی جامع به اطلاعات ناشران را مهیا می‌کند.

مدیرعامل شرکت رایان بورس از آغاز فعالیت آزمایشی نسل جدید سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران(کدال) خبر داد و گفت: دسترسی به اطلاعات جامع ناشران مهیا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از مهر، روح‌اله دهقان از آغاز فعالیت آزمایشی نسل جدید سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران(کدال) خبر داد و گفت: این  دسترسی جامع به اطلاعات ناشران را مهیا می‌کند؛ بر این اساس ضرورت در اختیار گذاشتن رابطی خوش‌ساخت حاوی اطلاعاتی جامع به همراه امکان سفارشی‌سازی توسط کاربر به جهت دسترسی به موقع، کامل و جامع به اطلاعات مالی و سایر اطلاعیه‌های منتشر شده از سوی شرکت‌ها و نهادهای بازار سرمایه، ما را بر آن داشت که نسل جدیدی از سامانه کدال (کدال  ۳۶۰ درجه) را تولید و ارایه کند.

مجری سامانه کدال افزود: این سامانه وبگاهی است که تصویری ۳۶۰ درجه از اطلاعات پایه‌ای ناشران، اطلاعیه‌های منتشر شده و دیگر اطلاعات پیرامونی هر شرکت یا نهاد مالی را به دست می‌دهد و امکانات قوی برای جستجو و فیلترکردن داده‌ها بر حسب نیاز را فراهم می‌سازد.

وی تصریح کرد: علاوه بر این‌، قابلیت تشکیل پروفایل کاربری و سرویس گوش به زنگ این وبگاه نیز، امکان اطلاع‌رسانی فوری در کانال‌های متنوعی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و بدین ترتیب، با وجود کدال ۳۶۰ دیگر نیازی به مراجعه به چندین مرجع برای جمع‌آوری اطلاعات مالی شرکت‌ها وجود نخواهد داشت.

دهقان در تشریح امکانات سایت گفت: این سامانه امکاناتی نظیر دسته‌بندی اطلاعیه‌های پرکاربرد، دسترسی سریع و آسان به اطلاعیه‌ها از طریق انواع فیلترهای ترکیبی و سلسله مراتبی، امکان ثبت نام در سایت و استفاده از سرویس گوش به زنگ، اطلاع‌رسانی به کاربر از طریق ایمیل، پیامک و تلگرام در خصوص انتشار اطلاعیه‌های ناشران منتخب، نمایش کامل اطلاعات پروفایل ناشر، از جمله اطلاعیه‌های کدال، تحلیل‌های تدان، اطلاعات شرکت و اعضای هیات مدیره، اطلاعات روز بازار برای نمادهای قابل معامله، تاریخچه پیام‌های ناظر بازار، امکان ارجاع به سایت ناشر مربوطه دارد.

وی با بیان اینکه انواع رده‌بندی ناشران بر اساس استانداردهای روز دنیا، نمایش اطلاعیه‌های مشابه و ناشران هم رده بر اساس دسته بندیهای انجام شده در سامانه معاملات و ارائه سایت به زبان انگلیسی از جمله دیگر مزایای این سامانه جدید است؛ ضمن اینکه امکان دسترسی به‌ موقع، کامل و جامع به اطلاعات مالی و دیگر اطلاعیه‌های منتشره شرکت‌ها و نهادهای بازار سرمایه، از جمله اساسی‌ترین نیازهای تحلیلگران و معاملاگران این بازار است.

دهقان در پاسخ به این که ظاهر این سامانه شباهت زیادی به شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی دارد و آیا قرار است کدال ۳۶۰ (codal360.ir) رقیب این شرکت‌ها باشد، تصریح کرد: اطلاعاتی که در کدال ۳۶۰ منتشر می‌شود، منحصر به اطلاعات پایه و انتشار گزارش‌ها است و به هیچ‌وجه قرار نیست این سامانه وارد حوزه پردازش اطلاعات مالی شود؛ در واقع این سامانه با هدف دسترسی مناسب‌تر به اطلاعات پایه منتشر شده از سوی ناشران و نهادهای بازار سرمایه به صورت آزمایشی در حال فعالیت است.

وی اظهار داشت: پس از دریافت بازخوردهای معامله‌گران و سایر فعالان بازار سرمایه، فعالیت رسمی آن با غنای بیشتری آغاز خواهد شد.

افزایش ۴۰ درصدی نرخ افشای اطلاعات مالی در سامانه کدال

تعداد اطلاعات مالی منتشر شده در سامانه کدال در بازه زمانی ابتدای دی ماه تا امروز در مقایسه با مدت مشابه قبل از ابلاغ و اجرای دستورالعمل افزایش ۴۰ درصدی را نشان می‌دهد.

با ابلاغ و اجرای دستورالعمل جدید سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص توقف و بازگشایی نمادها در بازار سرمایه و افشای نمادهای تحت احتیاط و مشمول فرایند تعلیق، نرخ اطلاع‌رسانی و انتشار اطلاعات مالی در سامانه کدال افزایش چشمگیری داشته است.

روح‌اله دهقان، مدیرعامل شرکت رایان بورس با اعلام این خبر به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، گفت: پس از ابلاغ دستورالعمل جدید به ناشران و ارایه فهرست نمادهای تحت احتیاط و مشمول فرایند تعلیق و نیز نمایش دلایل مرتبط با این نمادها، پایبندی و الزام ناشران به افشای اطلاعات مالی و شفاف سازی از طریق این سامانه به طور قابل ملاحظه ای افزایش داشته است؛ به طوری که تعداد اطلاعات مالی منتشر شده در سامانه کدال در بازه زمانی ابتدای دی ماه تا امروز در مقایسه با مدت مشابه قبل از ابلاغ و اجرای دستورالعمل افزایش ۴۰ درصدی را نشان می‌دهد.

دهقان افزود: میزان این رشد موید این مطلب است که نمایش عمومی وضعیت هر ناشر به لحاظ میزان ارایه به موقع اطلاعات و رعایت دستورالعمل های مربوطه می‌تواند سبب افزایش تعهد ناشران در ارائه به موقع و صحیح اطلاعات مالی شود.

وی تصریح کرد: به طور مثال ناشرانی که ماه های متمادی از انتشار گزارش فعالیت ماهانه خود سرباز می‌زدند، در فاصله اندکی پس از افشای این لیست اطلاعات خود را در سامانه کدال به روز کردند تا همه بتوانند در جریان فعالیت این ناشران قرار گرفته و با دید بازتر و تحلیل دقیق‌تری اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.

یادآور می شود، دستورالعمل اجرایی جدید در خصوص افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان پس از بررسی‌های کارشناسی در تاریخ ۲۹ آذرماه ابلاغ و بر اساس متن آن از تاریخ ۹ دی‌ماه اجرایی شد. این دستورالعمل ترتیبات جدیدی را در خصوص نحوه افشای اطلاعات از سوی ناشران و توقف و بازگشایی نمادها مقرر کرده است.

گزارش تفسیری مدیریت، چراغ راه شرکت های بورسی

بررسی درصد انحراف اولین سود پیش بینی شده و سود تحقق یافته پایان سال مالی ۹۵ برای شرکت های بورسی نشان می دهد که مقدار اولین سود پیش بینی شده به طور متوسط ۴۶۶ درصد از مقدار تحقق یافته پایان سال انحراف دارد.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس، افزایش نقدشوندگی در بازار، بهبود تحلیلگری و افزایش شفافیت و توان پاسخگویی شرکت را از نکات مثبت جایگزینی گزارش پیش بینی سود با گزارش تفسیری مدیریت دانست.

سعید محمدعلیزاده به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) گفت: بررسی درصد انحراف اولین سود پیش بینی شده و سود تحقق یافته پایان سال مالی ۹۵ برای شرکت های بورسی نشان می دهد که مقدار اولین سود پیش بینی شده به طور متوسط ۴۶۶ درصد از مقدار تحقق یافته پایان سال انحراف دارد.

وی افزود: طبق آمار و ارقام موجود، حدود ۶۵ درصد شرکت ها در ابتدای سال مالی، سودی بیشتر از سود تحقق یافته پایان سال پیش بینی کرده اند و تنها ۳۵ درصد شرکت ها مقادیر کمتری پیش بینی کرده اند و در آخر سال مالی سود بیشتری عاید سهامداران خود کرده اند.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس ادامه داد: این انحراف بالا، دلالت بر این دارد که پیش بینی سود توسط مدیران شرکت، ابزار نامناسبی است و همچنین امکان فریب بازار را از چند جهت فراهم می کند.

به گفته علیزاده، از یک طرف، شرکت می‌تواند با پیش بینی سود فراتر یا کمتر از واقعیت، عملکرد شرکت را رو به بهبود یا رو به افول نشان دهد و با دستکاری بازار به نفع خود از آن بهره ببرد. به همین دلایل، حجم زیادی از موارد تخلف در بازار سرمایه، در زمانی است که شرکت‌ها گزارش  پیش بینی سود افشا می کنند.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس اظهار داشت: در سازوکار جدید که در سایت کدال فراهم شده است، شرکت ها موظف اند اطلاعات بااهمیت را که بالغ بر ۶۰ نوع مصداق اطلاعاتی است به صورت موردی به عموم افشا کنند که روی آن مقدار پیش بینی از سود داده نمی شود.

وی با بیان اینکه این اطلاعات به محض ثبت توسط شرکت، در اختیار عموم بازار قرار می گیرد و همگان می توانند در یک زمان به اطلاعات دسترسی داشته باشند، افزود: همزمان با این امر، نظارت بر اطلاعات افشا شده شرکت ها بیشتر شده و عملکرد مدیر شرکت مورد ارزیابی قرار می گیرد و بر اساس معاملات انجام گرفته در قبل و بعد از افشا، بهتر می توان استفاده از اطلاعات نهانی را پایش کرد.

علیزاده یادآور شد: ارایه گزارش پیش بینی سود توسط مدیران شرکت‌ها، به دلیل آنکه مورد سوء استفاده قرار گرفته است، در بازار سرمایه قریب به اتفاق کشورهای جهان، در لیست گزارش هایی که شرکت‌ها ملزم به افشای آن هستند، قرار ندارد.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس توضیح داد: همچنین، براساس استاندارهای بین‌المللی IFRS و IOSCO نیز افشای گزارش پیش‌بینی سود توسط مدیران، مطرح نشده است. اما در عوض، در بازار سرمایه کشورهای مختلف و همچنین، بر اساس استانداردهای بین‌المللی نام برده، ارایه گزارش تفسیری مدیریت الزام شده است.

وی در تبیین گزارش تفسیری مدیریت گفت:  گزارش تفسیری مدیریت، ابزاری است که مدیریت شرکت به شرح ماوقع خواهد پرداخت و اثر مصادیق اطلاعات با اهمیت و شرایط اقتصادی را در آن تفسیر می کند و مسیر پیش روی شرکت را روشن می‌کند.

علیزاده تاکید کرد: تحلیلگران و سرمایه گذاران می توانند با مطالعه این گزارش تفسیری، اطلاعاتی را به دست آورند که می تواند بنا به سناریوهای مختلف و درجه ریسک پذیری افراد متفاوت باشد و این باعث جذابیت بازار، افزایش تحلیلگری بازار و همچنین جلوگیری از فریب خواهد شد.

وی افزود: نکته مثبت دیگر در جایگزین کردن گزارش پیش بینی سود، علاوه بر افزایش شفافیت، افزایش توان پاسخگویی شرکت و بهبود بخش تحلیل گری بازار، افزایش نقدشوندگی در بازار است. چرا که بر اساس آمار و اطلاعات موجود، بیشترین علت توقف ها در بازار به دلیل گزارش پیش بینی درآمد هر سهم است.

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس  در پایان گفتگو با سنا تصریح کرد: با رویکرد جدید، معیارهای توقف و تعلیق تغییر کرده و برای هریک زمان مشخص تعیین شده است تا بازار بداند چه زمانی نماد متوقف و چه زمانی بازگشایی خواهد شد. در حالی که در رویکرد قبل، بازار برآورد درستی از زمان توقف و بازگشایی نماد نداشت.

دلیل نمایش علامت هشدار در کنار نام شرکت های بورسی

وحید روشن قلب رئیس اداره نظارت بر ناشران بورسی عنوان کرد: سایت بورس ها از امروز لیستی را منتشر کرد مبنی بر اینکه شرکت های تحت احتیاط، مشمول فرآیند تعلیق و تعلیق شده که اطلاعات مدنظر را به بورس ارسال نکرده اند در سامانه کدال مورد توجه قرار گیرند و علامتی که مشخص شده کنار نماد آن ها قرار گیرد. این لیست نشان می دهد که چه شرکتی چه اطلاعاتی را ارسال نکرده و دلایل تعلیق نیز مشخص شده است.

در جریان معاملات امروز شاهد درج علامتی در کنار برخی نماد های بورسی بودیم که منجر به ترس و دلهره سهامداران و معامله گران بازار شد. این علامت نشان می دهد که شرکت ها به دلیل عدم انتشار اطلاعات مد نظر در جریان تعلیق قرار دارند اما یک مقام نظارتی می گوید: سهامداران نگران نباشند این علامت به جهت اطلاع آن ها بوده تا بدانند که شرکت مورد نظر یک یا چند اطلاعیه خود را منتشر نکرده است و این چیزی بود که قبلا هم با باز کردن اطلاعیه ها مشخص می شد در نتیجه می توان مسئله را بهتر و به نفع سهامدار دانست! ضمن این که بخش عمده ای از شرکت هایی که امروز شاهد حضور این علامت کنار نماد خود بودند به دلیل عدم انتشار گزارش فعالیت ماهانه آذرماه بوده است. وحید روشن قلب به بورس ۲۴ در این خصوص پاسخ می دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از بورس ۲۴، وحید روشن قلب رئیس اداره نظارت بر ناشران بورسی  در خصوص این جریان عنوان کرد: سایت بورس ها از امروز لیستی را منتشر کرد مبنی بر اینکه شرکت های تحت احتیاط، مشمول فرآیند تعلیق و تعلیق شده که اطلاعات مدنظر را به بورس ارسال نکرده اند در سامانه کدال مورد توجه قرار گیرند و علامتی که مشخص شده کنار نماد آن ها قرار گیرد. این لیست نشان  می دهد که چه شرکتی چه اطلاعاتی را ارسال نکرده و دلایل تعلیق نیز مشخص شده است.
وی ادامه داد: اکثر شرکت هایی که چنین علامتی کنار نمادشان ایجاد شده شرکت هایی هستند که در فرآیند تعلیق قرار دارند و تا کنون ما شرکت تحت احتیاط نداشتیم. شرکت هایی که در فرآیند تعلیق قرار دارند، شرکت هایی هستند که حداقل ۳ مورد از موارد مربوط به فرآیند پذیرش را رعایت نکرده اند و یا مفاد مربوط به دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات را مورد توجه قرار نداده اند.
وی ادامه داد: این علامت درج شده برای اطلاع سهامداران از وضعیت و نحوه انتشار اطلاعات شرکت ها را دارد و نشان می دهد که شرکت چه مفادی از دستور العمل پذیرش و افشا را رعایت نکرده است. سهامداران باید در جریان انتشار اطلاعات قرار گیرند و بدانند که شرکت های مورد نظرشان تمامی اطلاعات مدنظر را ارائه کرده اند یا خیر.
وی افزود: اشتباه برداشت نکنید این علامت فقط به جهت اطلاع سهامدار بوده از عدم رعایت قوانین توسط ناشران بوده و به نظر می رسد به جهت آگاهی سرمایه گذاران مفید باشد. شرکت های در جریان تعلیق چنانچه به مدت طولانی از انتشار اطلاعات مطابق دستورالعمل افشا امتناع ورزند و سهامداران دچار خلع اطلاعاتی گردند تعلیق خواهند شد که رویه آن متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.
روشن قلب تاکید کرد: چنانچه شرکت ها تا یک روز پس از تاریخی که در دستورالعمل مشخص شده اطلاعات خود را منتشر ننمایند این علامت به سهامداران اطلاع خواهد داد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا بهتر نبود این مسئله را ابتدا به بازار اطلاع رسانی می کردید و در زمان دیگری اجرایی میشد، گفت؟ این دستورالعمل طی مدت طولانی بررسی شده و از امروز اجرایی شده است. معامله گران نباید نسبت به این موضوع جبهه بگیرند چرا که عملی شدن این موضوع در اولین فرصت ممکن صورت گرفت و هیچ ارتباطی به روند بازار ندارد.
وی تاکید کرد: معامله گران و اهالی بازار سرمایه باید در جریان تمامی اطلاعات شرکت ها قرار گیرند و این علامت به جهت اطلاع سهامداران بوده و شرکت ها را موظف می کند تا به موقع و سریعتر اطلاعات مدنظر را منتشر نمایند تا نماد آنها تعلیق نشود، ضمن اینکه بخش عمده ای از شرکت هایی که امروز شاهد حضور این علامت کنار نماد خود بودند به دلیل عدم انتشار گزارش فعالیت ماهانه آذرماه بوده است.

دستورالعمل جدید توقف و بازگشایی در فاز اجرایی

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، دستورالعمل جدید توقف و بازگشایی نمادها را حاصل عبور از یک فرآیند چند مرحله‌ای دانست و گفت: در رویه جدید، هرگونه تاخیر یا عدم ارائه اطلاعات از سوی ناشر مشمول برخوردهای انضباطی شدیدتر خواهد بود .

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، از آمادگی کامل این نهاد ناظر برای عملیاتی کردن دستورالعمل جدید توقف و بازگشایی نمادها و چند دستورالعمل دیگر خبر داد.

حسن امیری، در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا) ، دستورالعمل جدید توقف و بازگشایی نمادها را حاصل عبور از یک فرآیند چند مرحله‌ای دانست و گفت: در رویه جدید، هرگونه تاخیر یا عدم ارائه اطلاعات از سوی ناشر مشمول برخوردهای انضباطی شدیدتر خواهد بود .

وی اظهار داشت: همچنین طول دوره توقف‌ها کوتاه و تعداد آن افزایش پیدا کرده و از سوی دیگر تاخیر یا عدم ارائه اطلاعات از سوی ناشر مستلزم برخوردهای انضباطی شدیدتر از گذشته شده و مراتب به اطلاع سرمایه‌گذاران می‌رسد.

عضو هیئت مدیره سازمان بورس ادامه داد: به این ترتیب، توجه به صورت‌های مالی و گزارش های میان دوره‌ای و آمارهای تولید و فروش ماهانه و گزارش تجزیه و تحلیل مدیریت ضرورت یافته و سرمایه‌گذاران بالفعل و بالقوه باید درجه تحلیل و توجه به اطلاعات را افزایش دهند.

وی با اشاره به روند اجرایی دستورالعمل جدید گفت: پس از تصویب این دستور العمل در هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار اجرای آن آغاز شد و بورس‌ تهران، فرابورس ایران، شرکت ‌رایان‌ بورس و شرکت فناوری باید زیر ساخت های مورد نیاز برای اجرای دستورالعمل‌های جدید را راه اندازی می‌کردند. از سوی دیگر باتوجه به افزایش سطح نظارتی بورس و فرابورس تجهیز و آموزش نیروی انسانی و همچنین تفکیک وظایف بین بورس‌ها و سازمان انجام و اکنون آماده عملیاتی کردن دستورالعمل‌ها هستیم.

امیری تمرکز اصلاحات انجام شده را در سه بخش دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات، دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس تهران و فرابورس ایران و دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بورس و فرابورس دانست .

اصلاحات صورت گرفته در دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: متعاقب اصلاحات صورت گرفته در دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات، ناشران مجاز به افشای پیش بینی عملکرد آتی خود نیستند ؛ لکن با توجه به اینکه در حال حاضر پیش‌بینی عملکرد ناشران بر روی سامانه کدال قرار دارد ضروری است ناشران هرگونه تغییر با اهمیت در پیش بینی خود را از طریق افشای اطلاعات با اهمیت منتشر کنند. در دستورالعمل جدید تاکید شده است که ناشران برای سال مالی بعد خود اطلاعات پیش بینی عملکرد را منتشر نکنند.

وی تصریح کرد: از دیگر تغییرات با اهمیت در دستورالعمل افشا، الزام ناشران به افشای گزارش تفسیری مدیریت به همراه صورت‌های مالی میان دوره‌ای و سالانه است . ضوابط تهیه و راهنمای بکارگیری گزارش تفسیری مدیریت ظرف روزهای آتی طی ابلاغیه‌ای به اطلاع ناشران، حسابرسان و سایر استفاده کنندگان خواهد رسید.

به گفته امیری، تغییر با اهمیت دیگری که در دستورالعمل افشا صورت گرفته ،بازنگری در مصادیق اطلاعات با اهمیت براساس واقعیت‌های تجاری چندساله اخیر بوده است. جهت افشای مصادیق موضوع ماده ۱۳ دستورالعمل افشا (اطلاعات با اهمیت) حدود ۶۵ فرم در قالب اطلاعیه “افشای اطلاعات با اهمیت” طراحی و در سامانه کدال پیاده‌سازی شده است.

عضو هیئت مدیره سازمان بورس اظهار داشت: با توجه به اینکه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن دستورالعمل‌ها، نماد معاملاتی ناشران به محض افشای اطلاعات با اهمیت متوقف می شود، ضروری است ناشران هرگونه اطلاعات با اهمیت را صرفا از طریق اطلاعیه “افشای اطلاعات با اهمیت” افشا کنند.

اصلاحات صورت گرفته در دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس تهران و فرابورس ایران

امیری درخصوص اصلاحات صورت گرفته در دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس تهران و فرابورس ایران هم گفت: اصلاحات صورت گرفته در این دستورالعمل، موجب افزایش وظایف نظارتی بورس‌ها شده است.

 وی تصریح کرد: مطابق اصلاحات اعمال شده چنانچه ناشر، الزامات دستورالعمل پذیرش را رعایت نکند، یا در مواعد تعیین شده در دستورالعمل افشا اقدام به افشای اطلاعات مدنظر نکند یا اینکه عملکرد شرکت طی ۲ سال منجر به زیان شده باشد، بورس و فرابورس موظف اند ضمن اطلاع به عموم، نماد معاملاتی ناشر را وارد فرایند تعلیق کنند.

امیری توضیح داد: فرایند تعلیق به تعبیر ساده یعنی نماد معاملاتی ناشر با درج علامت تحت احتیاط کنار آن در سامانهTSE و کدال، مورد معامله قرار می گیرد و چنانچه ناشر در مهلت ارایه شده توسط بورس یا فرابورس اقدامات اصلاحی را انجام دهد از شمول آن خارج می شود؛ در غیر این صورت نماد معاملاتی ناشر تعلیق و وارد فرایند لغو پذیرش می‌شود.

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: فهرست نمادهای معاملاتی ناشرانی که مشمول فرایند تعلیق می‌شوند، به همراه دلایل ورود به فهرست، اسامی اعضای هیات مدیره و مدیرعامل ناشر در سایت بورس و فرابورس قابل مشاهده خواهد بود.

امیری اظهار داشت: در دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار اصلاح شده و همچنین دستورالعمل معاملات با دو واژه کلیدی” متوقف” و “تعلیق ” روبرو خواهیم بود کهمتوقف” به عنوان جلوگیری از انجام معاملات نماد به مدت ۵ روز کاری و  تعلیق” به عنوان جلوگیری از انجام معاملات نماد به مدت بیشتر از ۵ روز کاری تعریف شده است.

عضو هیئت مدیره سازمان بورس یادآور شد: نکته مهمی که ناشران باید به آن توجه داشته باشند این است که در صورت عدم رعایت الزامات ماده ۷ الی ۱۲ مکرر دستورالعمل افشا، بورس و فرابورس با آنها مکاتبه می‌ کنند. لذا ضروری است ناشران در خصوص موارد مربوط به الزامات دستورالعمل پذیرش و ماده ۷ الی ۱۲ مکرر دستورالعمل افشا با بورس‌ها مکاتبه یا پاسخ مکاتبه بورس‌ها را ارسال کنند. ضمن اینکه کلیه مکاتبات فی مابین ناشران، بورس‌ها و سازمان باید از طریق سامانه کدال صورت پذیرد.

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان نتایج واقعی بدست آمده از اجرای دستورالعمل اصلاح شده پذیرش در بورس و فرابورس را این گونه تشریح کرد: از مجموع شرکت‌های بورسی حدود ۳۲ شرکت و از مجموع شرکت‌های فرابورسی حدود ۵ شرکت مشمول فرآیند تعلیق می‌ شوند. فهرست شرکت‌های فوق نیز روی سایت بورس و فرابورس قابل رویت خواهد بود.

به گفته امیری، تعدادی از شرکت‌های بورسی و فرابورسی هم طی چند سال اخیر مشمول ماده ۱۴۱ لایحه اصلاحی قانون تجارت بوده‌اند که حداکثر ظرف مدت یک ماه آینده هیات پذیرش درخصوص آنها تصمیم می گیرد. فهرست این دسته از شرکت‌ها نیز در سایت بورس و فرابورس در کنار شرکت‌های مشمول فرآیند تعلیق قابل مشاهده خواهد بود.

اصلاحات صورت گرفته در دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بورس و فرابورس

عضو هیئت مدیره سازمان بورس در ادامه گفتگو با سنا به اصلاحات صورت گرفته در دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بورس و فرابورس اشاره کرد و گفت:همانگونه که در ابلاغیه مورخ ۲۹آذر ۹۶ عنوان شده ، هدف از اصلاحات صورت گرفته در دستورالعمل‌ها افزایش شفافیت اطلاعات ناشران و در عین حال بهبود نقدشوندگی اوراق بهادار است.

امیری افزود: بر اساس این دیدگاه، چنانچه قیمت سهام شرکت طی ۵ روز کاری بیش از ۲۰ درصد نوسان کند (مثبت یا منفی)، نماد متوقف و ناشر باید اطلاعیه شفاف‌سازی منتشر کند. نماد متوقف شده در روز معاملاتی بعد با محدودیت دامنه نوسان بازگشایی می شود . البته معیار فوق برای شرکت‌های مندرج در بازار پایه معادل ۴۰ خواهد بود.

وی ادامه داد: چنانچه قیمت سهام شرکت طی ۱۵ روز کاری بیش از ۵۰ درصد نوسان کند، نماد متوقف و ناشر باید کنفرانس اطلاع‌رسانی برگزار کند؛ آنگاه نماد معاملاتی حداکثر ۲ روز کاری بعد با محدودیت دامنه نوسان بازگشایی مورد بازگشایی قرار می‌گیرد.

امیری خاطرنشان کرد: همچنین نماد معاملاتی پس از افشای اطلاعات با اهمیت نیز متوقف می‌ شود. سپس با توجه به اینکه افشای اطلاعات با اهمیت در گروه “الف” یا گروه “ب” قرار داشته باشد بدون محدودیت دامنه نوسان (دامنه باز) یا با محدودیت دامنه نوسان (دامنه نوسان بسته) مورد بازگشایی قرار می‌گیرند.

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: بررسی اطلاعات با اهمیت افشا شده و انجام هرگونه مکاتبه با ناشر در این خصوص در حیطه وظایف و اختیارات سازمان است و ناشران باید با سازمان در ارتباط باشند.

امیری درخصوص تعیین تکلیف نمادهای متوقف شده فعلی نیز عنوان کرد: این نمادها به سه گروه تقسیم می‌شوند. گروه اول شامل نمادهایی است که ظرف روزهای آتی باز می‌شوند. گروه دوم نمادهایی که بخشی از اطلاعات مورد نظر در دستورالعمل افشا را منتشر نکرده اند. با توجه به اینکه از تاریخ الاجرا شدن دستورالعمل‌ها ناشران مجاز به افشای اطلاعات پیش‌بینی عملکرد خود نیستند، نماد معاملاتی این دسته از ناشران پس از انتشار اطلاعیه شفاف‌سازی مورد بازگشایی قرار می‌گیرند. لکن گروه سوم شامل شرکت‌هایی است که به علت ابهام در شفافیت اطلاعاتی آنها متوقف باقی می‌مانند و پس از رفع ابهام بازگشایی می‌ شوند.

وی افزود: به عبارت دیگر درخصوص گروه سوم سازمان مطابق “ماده ۱۹ مکرر ۱” دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بورس و “ماده ۱۲ مکرر ۴” دستورالعمل نحوه انجام معاملات در فرابورس با آنها برخورد می‌کند.

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس، ضمن عنوان این موضوع که اصلاح دستورالعمل حدود یک سال به طول انجامید از طراحی و پیاده‌سازی ۶۵ فرم در قالب اطلاعیه “افشای اطلاعات با اهمیت” و ۲۵ فرم در قالب اطلاعیه شفاف‌سازی و کدگذاری کلیه اطلاعیه‌های موجود در سامانه کدال خبر داد.

به گفته امیری، جهت اجرای موثرتر اصلاحات صورت گرفته در دستورالعمل‌ها و ایجاد یک زبان مشترک میان کلیه ذینفعان بازار سرمایه، تمامی اطلاعیه‌های موجود در سامانه کدال (شامل اطلاعیه‌هایی که قبلا پیاده‌سازی شده بودند و فرم‌هایی که اخیرا اضافه شده اند) کدگذاری شده‌اند.

وی در خصوص جزئیات این اطلاعیه ها و کدگذاری آن افزود: اطلاعیه‌هایی که توسط ناشران افشا می‌شود با کد “ن” مشخص شده‌اند. مانند اطلاعات و صورت‌های مالی که با کد “ن- ۱۰” تعریف شده است.

این عضو هیات مدیره سازمان بورس همچنین اظهار داشت: اطلاعیه‌هایی که توسط بورس تهران افشا می‌شود با کد “ب” مشخص شده‌اند. مانند اطلاعیه شفاف‌سازی در خصوص عدم رعایت دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار که با کد “ب- ۱” تعریف شده است.

امیری توضیح داد: اطلاعیه‌هایی هم که توسط شرکت فرابورس افشا می‌شود با کد “ف ب” مشخص شده‌اند. مانند اطلاعیه تعلیق ورقه بهادار ناشر به علت عدم رعایت الزامات دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار که با کد ” ف ب- ۲″ تعریف شده است.

به گفته امیری، همچنین اطلاعیه‌هایی که توسط سازمان افشا می‌شود با کد “س″ مشخص شده‌اند. مانند اطلاعیه عدم پاسخگویی ناشر درخصوص شایعه منتشر شده که با کد ” س- ۴″ تعریف شده است.

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس در پایان افزود: بورس تهران و فرابورس ایران با برگزاری دوره‌های آموزشی مشروح اصلاحات صورت گرفته در دستورالعمل‌ها را برای ناشران تشریح کرده اند که استفاده‌کنندگان محترم می‌توانند دستورالعمل‌های اصلاح‌شده را با مراجعه به آدرس http://cmr.seo.ir (پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه ایران) دریافت کنند.