سامانه زمان سنجی بازار سـرمایه (رصــد)

سامانه زمان سنجی بازار سرمایه (رصد) رسما در تاریخ ۹۵/۰۸/۲۶ با حضور روسای سازمان بورس و اوراق بهادار، بورس کالا، فرابورس، بورس انرژی، بورس اوراق بهادار تهران و شرکت مدیریت فناوری بورس تهران رسما رونمایی گردید. طراحی سامانه رصد با نظر دکتر شاپور محمدی در خصوص بهبود مستمر، سنجش بهره وری، افزایش کارآیی و اثر بخشی در سازمان جهت اجرا در دستور کار شرکت رایان بورس قرار گرفت. پس از انجام فاز نیازسنجی، مراحل طراحی و پیاده سازی سامانه انجام گردید. استفاده از دانش روز و فناوری­های نوین برای طراحی و ساخت داشبوردهای مدیریتی، نمودارها و گزارشات این سامانه، بستر مناسبی را جهت نظارت بر فرآیندها و در نتیجه بهینه سازی و بهبود مستمر آنها در سازمان و شرکت های تابعه ایجاد کرده است. سامانه رصد یک ابزار مدیریتی و استراتژیک برای مدیران ارشد و تصمیم گیران بازار سرمایه است که دریافت اطلاعات سیستم­ های عملیاتی بازار سرمایه، استخراج شاخص های کلیدی و گزارش گیری را برای کاربران تسهیل می­کند. به کار گیری سامانه رصد، تسهیل فرآیند های کاری سازمان و همچنین حذف قواعد زائد، بهبود مستمر فرآیندها و افزایش بهره وری را به دنبال خواهد داشت.

اهداف

هدف از سامانه رصد اندازه گیری میانگین زمان پاسخ گویی به درخواست­ها و فرآیندها در سامانه های مختلف سازمان بورس و اوراق بهادار همچون کدال و ستان است. به کمک این سامانه، امکان نظارت مستمر بر رویه ­ها و فرآیندهای سازمانی وجود دارد. در واقع هدف اصلی طراحی این سامانه را می ­توان شناسایی گلوگاه ها، حذف قوانین زائد از بازار سرمایه و تسهیل امور دانست.

امکانات

سامانه رصد یک ابزار حرفه­ ای گزارش گیری تحت وب با قابلیت تحلیل و آنالیز، ارائه گزارشات سفارشی شده و در نهایت پایش است. قابلیت اتصال آن به سامانه های مختلف از جمله کدال،ستان، اتوماسیون اداری و اتوماسیون ارکان بازار سرمایه، مهمترین ویژگی آن می­ باشد. در حال حاضر فرآیند مجوز افزایش سرمایه در سامانه کدال و فرآیندهای صدور یا تمدید مجوز فعالیت برای نهادهای مالی، صدور مجوز پذیره نویسی و صدور مجوز تاسیس یا تبدیل به نهاد مالی در سامانه ستان جهت نظارت به سامانه رصد متصل شده ­اند.