فایل‌ها و ویدئوهای آموزشی XBRL

معرفی

سیستم گزارشگری XBRL به عنوان یک انقلاب در گزارشگری مالی تلقی شده که باعث کاهش هزینه تولید و دسترسی به اطلاعات جهت تولیدکنندگان و استفاده کنندگان از اطلاعات صورتهای مالی میشود. این سیستم گزارشگری میتواند افزایش کیفیت اطلاعات، کاهش میزان خطا در اطلاعات و دسترسی سریعتر و ارزانتر به اطلاعات را برای کاربران ایجاد نماید. به علت اهمیت و فواید قابل توجه این سیستم گزارشگری، رئیس SEC از آن بعنوان “گزارشگری تعاملی” یاد کرده و آن را به عنوان آینده گزارشگری مالی معرفی می نماید. زبان XBRL، یک سیستم گزارشگری مبتنی بر منبع باز است که برای تهیه و مبادله الکترونیکی گزارش های بازرگانی در سراسر جهان، ایجاد شده است. این زبان در کل درباره برچسب گذاری الکترونیکی داده ها و شکل بسط یافته زبان نشانه ای XML می باشد. از سوی دیگر، سیاست های دولت جمهوری اسلامی مبنی بر توسعه بازار سرمایه از طریق اجرای اصل چهل و چهار قانون اساسی و تلاش در جهت جذب سرمایه های خارجی در بازار سرمایه کشور، نیازمند یک بازار کارا با سیستم های اطلاع رسانی سریع، دقیق و قابل اتکاست. سیستم گزارشگری XBRL به عنوان ابزار کارای تهیه، تبادل و تحلیل اطلاعات مالی در بازارهای مهم سرمایه دنیا به شکل اجباری و یا اختیاری مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم گزارشگری می تواند به تحقق سیاست های دولت در امر تعامل با بازارهای سرمایه دنیا و جذب سرمایه گذاران خارجی کمک نماید.

 

کاربرد

درحال حاضر در سراسر دنیا، بنگاه‌‌های اقتصادی بسیاری هستند که (XBRL (ExtensibleBusinessReportingLanguage رابه عنوان استانداردی برای تهیه گزارش‌‌های کاری خود مورداستفاده قرار می‌‌دهند. تصور کنید که اگر همه شرکت‌‌ها و سازمان‌ها برای تهیه گزارش‌‌های خود یک زبان را قبول کنند، این مسئله چطور به تجارت کمک خواهد کرد. با پذیرش چنین استانداردی می‌‌توان گزارش‌‌ها را صحیح‌تر و راحت‌تر تولید نمود.

هرچند وقت یک بار از شرکت‌‌های کوچک و بزرگ خواسته می‌شود که مالی خود رابه سازمان‌های مسئول نظارت بر رعایت قوانین،شرکت‌‌ها یا افراد سرمایه‌گذار و غیره ارائه کنند. با وجود اینکه محتویات این گزارش‌‌ها طبق یک قاعده استاندارد تهیه شده است اما ساختار‌ها از انواع مختلفی هستند. در بین گزارش‌ها می‌‌توانید فایل‌‌هایی باساختار PDF ،Excel ،Wordیا فایل‌های که CSV پیداکنید. حتی بعضی‌ها یک کپی از دیسک سخت خود را می‌فرستند! XBRL برای این به وجود آمده تا یک ساختار مشترک ایجاد کند. اگر همه شرکت‌هابرای تهیه گزارش‌های خود از یک زبان استفاده کنند، خیلی راحت‌تر می‌‌توان گزارش‌های صحیح‌تری تهیه کرد واین گزارش‌ها نیز توسط تمام گیرنده‌‌ها کاملا قابل فهم خواهد بود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 5 =