معرفی ابزارهای XBRL

نرم افزارهای مبتنی بر زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر (XBRL)

 

نرم افزار ویرایشگر واژه نامه (XBRL Taxonomy Editor)

نرم¬افزار ویرایشگر واژه¬نامه XBRL یک برنامه تحت وب می¬باشد. این برنامه می¬تواند به منظور تولید و ویرایش واژه¬نامه زبان گزارشگری تجاری توسعه¬پذیر مورد استفاده قرار گیرد. لازم به ذکر است که در راستای تولید نرم-افزار ویرایشگر واژه¬نامه، تعداد زیادی از نرم¬افزارهای مشابه خارجی به همراه قابلیت¬ها، نقاط مثبت و نقاط ضعف آن¬ها توسط یک تیم نرم¬افزاری متخصص مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته و نتیجه، محصولی رقابت¬پذیر می¬باشد. این برنامه قابلیت نمایش و ویرایش هر واژه¬نامه دلخواه به عنوان مثال واژه¬نامه IFRS را به کاربر داده و کاربر می¬تواند علاوه بر تولید یک واژه¬نامه جدید، واژه¬نامه مورد نظر خود را ویرایش کرده و یا آن را توسعه بخشد.

نرم افزار نگاشت مفاهیم مالی (Mapper)

سازمان بورس و اوراق بهادار در مرحله آزمایشی وظیفه تولید اسناد مصداق برای شرکت¬های فعال در بازار سرمایه که ملزم به انتشار اطلاعات مالی خود از طریق سامانه کدال می¬باشند را بر عهده دارد و اسناد مصداق تولیدشده توسط این سازمان که تنها مربوط به شرکت¬های تولیدی، خدماتی، ساختمانی، و سرمایه¬گذاری فعال در بازار سرمایه و در بر گیرنده صورت¬های مالی ترازنامه، صورت سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد اصلی و تلفیقی است از طریق سامانه کدال در اختیار استفاده¬کنندگان اطلاعات مالی قرار داده می¬شوند.
به منظور تولید اسناد مصداق بر اساس اطلاعاتی که ناشران از طریق سامانه کدال در اختیار عموم قرار می-دهند لازم است در مرحله اول نگاشتی بین اقلام صورت¬های مالی که در این سامانه در قالب فرم¬های آماده ارائه می¬گردند و مفاهیم مالی تعریف¬شده در واژه¬نامه XBRL صورت گیرد. این فرایند توسط نرم¬افزار تحت وب Mapper که قابلیت نگاشت بین مفاهیم مالی موجود در سیستم¬های فعلی و مفاهیم مالی تعریف¬شده در واژه¬نامه XBRL را در اختیار کاربران قرار می¬دهد انجام شده است.

نرم افزار تولید اسناد مصداق (XBRL Instance Creator)

شرکت رایان بورس با تولید و استفاده از نرم¬افزار تحت وب تولید اسناد مصداق XBRL، بطور اتوماتیک اسناد مصداق مربوط به گزارشات مالی منتشر شده در سامانه کدال را ساخته و در اختیار استفاده¬کنندگان قرار می¬دهد. وقتی یک صورت مالی مربوط به یک شرکت تولیدی، خدماتی، ساختمانی، و یا سرمایه¬گذاری در سامانه کدال منتشر می¬شود اطلاعات مالی مندرج در آن در قالب وب سرویس دریافت می¬گردد و این برنامه با استفاده از اطلاعات مالی دریافت¬شده و واژه¬نامه XBRL موجود مربوط به چهار گروه صنعت ذکرشده سند مصداق مربوطه را می¬سازد. سند مصداق تولید شده از طریق همین سامانه می¬تواند دانلود و مورد استفاده قرار گیرد.

نرم افزار نمایشگر آنلاین اسناد مصداق (XBRL Online Instance Document Viewer)

نرم¬افزار نمایشگر اسناد مصداق یک برنامه تحت وب می¬باشد. این برنامه اسناد مصداق را بگونه¬ای قابل فهم برای انسان نمایش می¬دهد. اسناد مصداق تولیدشده توسط شرکت رایان بورس که از طریق سامانه کدال در اختیار کاربران قرار می¬گیرند با استفاده از برنامه نمایشگر اسناد مصداق به دو زبان فارسی و انگلیسی قابل نمایش می¬باشند. این برنامه قابلیت جستجوی اسناد مصداق را بر اساس نام یا نماد شرکت برای کاربران فراهم نموده است. علاوه بر این کاربران با انتخاب هر یک از اقلام صورت¬های مالی می¬توانند اطلاعات مربوط به مفهوم مالی انتخاب¬شده را مطابق با چیزی که در واژه¬نامه تعریف¬شده است مشاهده نمایند. یکی دیگر از قابلیت¬های این برنامه امکان ذخیره صورت¬های مالی با فرمت¬های متفاوت می¬باشد که می¬تواند برای مقاصد گوناگون مورد استفاده قرار گیرد.

نرم افزار نمایشگر دسکتاپ اسناد مصداق (XBRL Desktop Instance Document Viewer)

این برنامه مانند نمایشگر آنلاین، اسناد مصداق را بگونه¬ای قابل فهم برای انسان نمایش می¬دهد. تفاوت این برنامه با مورد قبل در آن است که کاربر می¬تواند اسناد مصداقی را که در قالب فایل¬هایی با پسوند .xml در کامپیوتر خود ذخیره نموده است بدون نیاز به اینترنت و دسترسی به شبکه جهانی وب در هر زمان و مکان دلخواه به دو زبان فارسی و انگلیسی مشاهده نماید. کاربران سامانه کدال با مراجعه به سایت این سامانه می¬توانند نرم¬افزار نمایشگر اسناد مصداق را دانلود و در کامپیوتر خود نصب نمایند. علاوه بر این در این نرم¬افزار امکان نمایش بیش از یک سند مصداق بطور همزمان برای کاربر فراهم شده است.

نرم افزار XBRL Pie Chart

این برنامه با عنوان اطلس XBRL بازار سرمایه ایران یک برنامه تحت وب می¬باشد که توسط شرکت رایان بورس با هدف تسهیل و تسریع فرایند مقایسه اطلاعات مالی مبتنی بر XBRL تولید شده است. اطلس XBRL بازار سرمایه ایران امکان مقایسه اطلاعات مالی شرکت¬ها بر اساس معیارهای مختلف را در قالب نمودار فراهم می¬نماید. کاربر با استفاده از این نرم¬افزار به راحتی و در زمانی کوتاه قادر به بررسی بازار سرمایه در بازه زمانی دلخواه خواهد بود.

نرم افزار پردازشگر اطلاعات مالی مبتنی بر (XBRL Data Processing System)

برنامه پردازشگر اطلاعات مالی مبتنی بر XBRL یک برنامه تحت وب می¬باشد که امکان مقایسه اطلاعات مالی شرکت¬های فعال در بازار سرمایه را بگونه ای متفاوت با اطلس XBRL بازار سرمایه ایران برای کاربران فراهم می¬نماید. این برنامه به دو زبان فارسی و انگلیسی بوده و قابلیت نمایش اطلاعات مالی یک شرکت خاص یا شرکت¬های یک گروه صنعت را بطور یکجا در سال یا دوره مالی مشخص و قابل تغییر در اختیار کاربر قرار می دهد. کاربر می تواند با انتخاب و اضافه نمودن مفاهیم مالی یا شرکت¬های مورد نظر جدول اطلاعات مالی را گسترش دهد. علاوه بر این امکان ذخیره اطلاعات مالی شرکت¬های مورد توجه در قالب گروه و مشاهده نحوه عملکرد این شرکت¬ها با استفاده از نمودار توسط این نرم افزار امکان پذیر می¬باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − هفت =