پنجره واحد خدمات بازار سرمایه، چیست؟

پنجره واحد خدمات بازارسرمایه که سازوکاری متشکل از واحد ارائه خدمات فیزیکی و سامانه الکترونیکی مرتبط با آن است روز گذشته با حضور فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی و محمد علی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار رونمایی و در محل ساختمان جدید سازمان بورس واقع در خیابان مطهری نبش قائم مقام فراهانی مستقر شد؛ اما پنجره واحد خدمات بازارسرمایه چیست؟

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)؛ سازمان بورس و اوراق بهادار بر اساس مصوبه شورای عالی بورس و با هدف ایجاد درگاهی واحد برای خانواده بازارسرمایه و تسهیل فرایندهای بین سازمانی، راه اندازی پنجره واحد خدمات بازار سرمایه را به شرکت رایان بورس محول کرد. با رونمایی این پنجره در روز گذشته، استفاده از تمامی خدمات سازمان در قالب یک مکان فیزیکی واحد فراهم شد.
خدماتی که پنجره واحد فیزیکی بر آنها متمرکز است شامل اموری است که از محدوده فعلی سامانه‌های الکترونیکی سازمان بورس و اوراق بهادار فراتر رفته و عمدتاً نیازمند تعامل با دیگر سازمان‌ها از جمله سازمان ثبت اسناد، سازمان امور مالیاتی، روزنامه رسمی و شرکت پست است.
با توجه به دشواری فرآیند حضوری، بروکراسی و نیاز به مراجعه مکرر فعالان بازار سرمایه به سایر نهاد های مورد اشاره، این پنجره امکان مراجعه به یک پیشخوان فیزیکی و ارتباط متمرکز را فراهم می‌کند.

مزیت ها و فرآیند ها
درخواست‌های اصلی که در حال حاضر در پنجره واحد فیزیکی و سامانه مرتبط با آن پشتیبانی می‌شوند، شامل: تأسیس شرکت، افزایش سرمایه، تأیید صلاحیت حرفه‌ای مدیران، تغییر اطلاعات شرکت‌ها، امور مربوط به صورت جلسات هیئت مدیره و مجامع شرکت‌ها است.
ایجاد نقطه واحد برای مراجعات و پیگیری و جلوگیری از سردرگمی و اتلاف وقت متقاضیان، عدم نیاز به ارائه چند باره مدارک و مستندات به نهادهای گوناگون، کاهش زمان کلی انجام فرایندهای بین سازمانی به میزان قابل توجه، ارسال پیامک‌های لحظه‌ای به محظ تغییر وضعیت درخواست‌ها و امکان پیگیری آنلاین و اطلاع‌رسانی فوری در صورت نقص مدارک و امکان آپلود مدارک درخواستی به طور آنلاین از مهمترین مزایای پنجره واحد خدمات بازار سرمایه است.

منبع خبر:

https://sena.ir/news/73839

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 8 =